iletişim | Sipariş Formu | +90.312.425 9851

Log kaydı tutmak

Teknoloji hayatınızı kolaylaştırır.

Log kaydı tutmak

12.Haber
N.B.S. Büro Makineleri  Mikrotik Ürünleri

5651'e uygun bir şekilde log tutulan bir ağ alt yapısındaki kullanıcı sizin internet sitenize girer ve mevcut mekanizma, bu girişi kayıt altına alır. Ardından belirli periyotlarda (ki Labris ürünlerinde bu periyot, gün bitiminden sonra sistemin uygun gördüğü bir saat aralığında olur) bu kayıtlar imzalanır ve cihazın depolama biriminde ve/veya dış depolama biriminde saklanır. Sizin internet sitenize yapılan giriş çıkışlar, dolayısı ile işbu mekanizma dahilinde kayıt altına alınır.

Gelelim " benim siteme girildi diye log kaydını bilgisayarına indirmiş üzerinde değişiklik yapmış bazı bölümleri kalınlaştırmış log kaydında oynama yapmıştır .İp adresleri açıktadır log kaydını veren değiştirebilir" konusuna. Bizlerden ve/veya hizmet verdiğimiz müşterilerimizden de aynı şekilde kayıt istenmekte ve bizler de aynı şekilde bold ve renkli şekilde belirtmelerde bulunmaktayız. Elbette ki bu işlemi yaptığımız dosya, asıl dosyanın bir kopyası oluyor. Dolayısı ile bu tür taleplerde yetkili kişiler; bizim kırmızı ve kalın harfler ile işaretlediğimiz oynanmış dosyadaki satır numarası ve ilgili bilgiyi işaretlediğimiz dosya ile asıl dosyayı karşılaştırıp, asıl dosyanın hash değerine bakar ve asıl dosyanın değiştirilmediğinden emin olurlar.

"Yasalar birisi tarafından verilen log kaydının bozulmamış değişmemiş olmasını incelemiyormu?": Elbette inceliyorlar. İşte bahsi geçen bu hash değeri bunun ispatıdır.

5651'e uygun bir şekilde log tutulan bir ağ alt yapısındaki kullanıcı sizin internet sitenize girer ve mevcut mekanizma, bu girişi kayıt altına alır.

Haberimizi Paylaşın